facebook  twitter

Διακρίσεις 2018-2019

Ημερομηνία  Παγκύπριοι Διαγωνισμοί

 ΕΡΕΥΝΕΣ

 Διαγωνισμός "Μαθητές & Μαθήτριες στην Έρευνα - Μέρα 2018 - 2019

 1ο Βραβείο
 
Μανωλά Μικαλένα Γ2, Ροτσή Ελένη Γ2, Τουγκουσίδης Μάριο - Αντώνιο Γ4
 Τίτλος: "Άδεια σχολεία, γεμάτα φροντιστήρια"

 Υπεύθυνη ερευνητικής ομάδας: Ελευθερία Σάββα, καθηγήτρια Μαθηματικών

1.Erevna mera

ΠΑΙΔΕΙΑ NEWS:
https://paideia-news.com/to-gymnasio-neapolis-proteyse-ston-diagonismo-ereynas-mera35210


 Διαγωνισμός Έρευνα από Μαθητές / Μαθήτριες Πανεπιστημίου Λευκωσίας

 2ο Βραβείο στην παρουσίαση επιλεγμένων ερευνών:
 Μανωλά Μικαλένα Γ2, Ροτσή Ελένη Γ2, Γεωργίου Έλενα Β2

 Χρυσό μετάλλιο:
 Μανωλά Μικαλένα Γ2, Ροτσή Ελένη Γ2, Γεωργίου Έλενα Β2
 Τίτλος: "Αναβαθμίζοντας τη σχολική αίθουσα, χτίζω γνώσεις"

Χρυσό μετάλλιο:
 Μανωλά Μικαλένα Γ2, Ροτσή Ελένη Γ2, Γεωργίου Έλενα Β2
 Τίτλος: "Ο παράγοντας φύλο και η σχολική πραγματικότητα"
 

3 4 Diag Panepistimiou Lefkosias
 Αργυρό μετάλλιο:

 Τουγκουσίδης Μάριο-Αντώνιο Γ4, Μιχαήλ Μαρίνα Γ4, Αντωνίου Ανδρέας Γ3 , Αντωνίου Σίμος Β1
 Τίτλος: "Τηλεόραση: Να δει κανείς ή να μην δει;"

 Έπαινος:
 Μανωλά Μικαλένα Γ2, Ροτσή Ελένη Γ2, Γεωργίου Έλενα Β2
 Τίτλος: "Όχι! Δεν είσαι διαφορετικός"

 Υπεύθυνη ερευνητικής ομάδας: Ελευθερία Σάββα, καθηγήτρια Μαθηματικών

1ος ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΧΗΜΕΙΑΣ με θέμα «Η Χημεία για τον άνθρωπο»
 
 Βραβείο

 Αντωνίου Ανδρέας Γ3, Μαρνέρος Κυριάκος Γ3 , Κυριάκου Μαρίνα Γ4, Μιχαήλ Μαρίνα Γ4,
 Τίτλος: "Διοξείδιο του άνθρακα CO2, επιπτώσεις και η συμβολή της Χημείας"

 Υπεύθυνες καθηγήτριες: Έλλη Μελετίου, Β.Δ., Ερασμία Λάμπρου, Χημείας

 ΠΗΓΗ : http://archeia.moec.gov.cy/sm/701/simeioma_anartisis_diagonismou.pdf

12ος Παγκύπριος Διαγωνισμός Μαθητικών Εφημερίδων 2019
 
 1ο Βραβείο
 Το σχολείο μας πρώτευσε στην Κατηγορία Γυμνασίων στον 12ο Παγκύπριο Διαγωνισμό Μαθητικών Εφημερίδων 2019, τον οποίο προκήρυξαν το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, ο Δημοσιογραφικός Οργανισμός «Ο Φιλελεύθερος» και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, με την εφημερίδα «ΝΕΑπολιτών δράση».

 Τη Συντακτική Ομάδα αποτελούσαν οι μαθήτριες: Γεωργίου Έλενα Β2, Μανωλά Μικαλένα Γ2, Πορφυριάδου Νικολέτα Γ1, Ροτσή Ελένη Γ2, Σαριαννίδου Σοφία Γ1

 Υπεύθυνοι καθηγητές / τριες: οι Φιλόλογοι Ανδρέας Σοφοκλέους Β.Δ., Στέλλα Κυριάκου Β.Δ. και Τασούλα Προκοπίου

12os diagonismos mathitikon efimeridon
 ΠΑΙΔΕΙΑ NEWS:
https://paideia-news.com/to-gymnasio-neapolis-proteyse-ston-12o-pagkyprio-diagonismo-mathitikon-efimeridon-201935820

 ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΔΩ


ΜΕΛΕΤΕΣ- ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΚΥΠΡΟΥ«ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ»

 1ο Βραβείο
 Niland Alexander Γ2, Μανωλά Μικαλένα Γ2, Οικονομίδου Ρεβέκκα Γ2, Ροτσή Ελένη Γ2
 Τίτλος: "Αυτόματος φωτισμός - Εξοικονόμηση ηλεκτρικής ενέργειας, στο χέρι σου είναι!"
 
 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ένικο Ευλογημένου, Σχεδιασμού και Τεχνολογίας

 Συντονίστρια μελέτης: Στέλλα Κυριάκου, Β.Δ., Φιλολογικών

Drasi gia tin energeia
ΠΑΙΔΕΙΑ NEWS:
https://paideia-news.com/to-gymnasio-neapolis-lemesoy-proteyse-ston-pagkyprio-diagonismo-%C2%ABdrasi-gia-tin-energeia%C2%BB35405


ΟΛΥΜΠΙΑΔΕΣ

 ΠΑΓΚΥΠΡΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ

 Χρυσό μετάλλιο: Αντωνίου Σίμος Β1
 
 Υπεύθυνος καθηγητής: Γιάννης Χρίστου, Γεωγραφίας
 
 ΠΑΙΔΕΙΑ NEWS:
https://paideia-news.com/xryso-metallio-stin-olympiada-geografias-gia-to-gymnasio-neapolis35382


ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ


 ΙΒ΄ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΙΕΡΑΣ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗΣ με θέμα «Κύπρος, Νήσος των Αγίων»

  1ο ΒραβείοΤουγκουσίδης Μάριο-Αντώνιο Γ4
 
 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαρία Χατζηττοφή, ΒΔΑ΄, Τέχνης

8. Kypros Nisos Ayion Tougkousidis Mario Antonio G4

   ΠΑΙΔΕΙΑ NEWS: https://paideia-news.com/diakriseis-toy-gymnasioy-neapolis-lemesoy34595


 ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ

 1ο Βραβείο: Zagirna Oleksandra Γ2

 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαρία Χατζηττοφή, ΒΔΑ΄, Τέχνης
 
   9. Isotita ton filon Zagirna Olexandra G2     9 
 
   




  ΠΑΙΔΕΙΑ NEWS:
https://paideia-news.com/1o-brabeio-sto-gymnasio-neapolis-ston-eikastiko-diagonismo-gia-tin-isotita-ton-fylon35245


 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΦΙΣΑΣ, ΣΚΙΤΣΟΥ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ-ΚΟΜΙΚΣ με θέμα «Σημαντικές γυναικείες μορφές στη διαδρομή της Ιστορίας»

 2ο Βραβείο: Zagirna Oleksandra Γ2

 Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μαρία Χατζηττοφή, ΒΔΑ΄, Τέχνης, Κίκα Αυγορίτου, Β.Δ., Φιλολογικών
 
10. Diagonismos Afisa Istorias Zagirna Olexandra G2

 ΠΑΙΔΕΙΑ NEWS: https://theworldnews.net/cy-news/diakriseis-tou-gumnasiou-neapolis-lemesou


 8ος ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

 3ο Βραβείο: Zagirna Oleksandra Γ2
 Τίτλος: "Η Μάνα του Αγνοούμενου"

 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαρία Χατζηττοφή, ΒΔΑ΄, Τέχνης
 11. 8os Eikastikos Zagirna Olexandra G2 2



ΑΡΘΡΑ

 ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ CYTA ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΕΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

 Έπαινος
  Τουγκουσίδης Μάριο-Αντώνιο Γ4, Αντωνίου Ανδρέας Γ3, Niland Alexander Γ2
 Θέμα: "Οικιακή Κομποστοποίηση"

 Υπεύθυνη καθηγήτρια: Ελευθερία Σάββα, Μαθηματικών
 
 ΠΗΓΗ: https://www.cyta.com.cy/pr/2019-apr-13?postid=200
             https://www.cyta.com.cy/mp/AboutCyta/Images/Posts/200/apotelesmata-diagonismou-neoi-dimosiografoi-2018-19.pdf

ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΠΑΙΔΟΒΟΥΛΗ 2019-2021
 
 Ο τελειόφοιτος μαθητής μας Αντωνίου Ανδρέας Γ3 εκπροσώπησε την Κύπρο στη Σύνοδο της Ευρωπαϊκής Παιδοβουλής (ECC) στις Βρυξέλλες   τον Απρίλιο 2019.

evropaiki evrovouli
                                             Ο Αντρέας Αντωνίου της Κυπριακής Παιδοβουλής, μέλος του Eurochild Children's Council,
                                                         μιλά κατά τη διάρκεια της Γ.Σ. του Eurochild που γίνεται τώρα στις Βρυξέλλες.


ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ
 
 ΠΑΓΚΥΠΡΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ
  • 5η θέση στον δρόμο 300μ.: Αντωνίου Χαράλαμπος Β3
  •  7η θέση στον δρόμο 300μ. με εμπόδια: Σοφοκλέους Ξένια Γ4

 ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ ΑΡΡΕΝΩΝ
  • 2η θέση στον δρόμο 300μ.: Αντωνίου Χαράλαμπος Β3
  • 5η θέση στον δρόμο 1000μ.:Μιχαήλ Σέργιος Γ1
  • 5η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ:Μιχαήλ Σέργιος Γ1, Αντωνίου Χαράλαμπος Β3, Παναγιώτου Θεόδωρος Α1, Καζαντζιάν Μάρκος Γ3

 ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ ΘΗΛΕΩΝ
  • 2η θέση στον δρόμο 300μ. με εμπόδια: Σοφοκλέους Ξένια Γ4
  • 3η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ100.: Παναγίδου Μαρία Α2, Οικονομίδου Ρεβέκκα Γ2, Φυλακτού Σοφία Γ1, Κουάις Σιχάμ Φλωρεντίνα Γ1
  • 5η θέση στον δρόμο 1000μ.: Εφεσοπούλου Ζηνοβία Α3
  • 6η θέση στον δρόμο 80μ.: Παναγίδου Μαρία Α2